this post was submitted on 20 Mar 2025
1526 points (97.8% liked)

Curated Tumblr

4754 readers
24 users here now

For preserving the least toxic and most culturally relevant Tumblr heritage posts.

The best transcribed post each week will be pinned and receive a random bitmap of a trophy superimposed with the author's username and a personalized message. Here are some OCR tools to assist you in your endeavors:

Don't be mean. I promise to do my best to judge that fairly.

founded 2 years ago
MODERATORS
 
you are viewing a single comment's thread
view the rest of the comments
[–] bramkaandorp@lemmy.world 3 points 4 days ago (1 children)

I also wonder about the cost of using the oven, and whether it's cheaper than just buying washing soda.

[–] A_A@lemmy.world 1 points 4 days ago* (last edited 4 days ago) (1 children)

P = = oven average power ~1kW=1/1000MW
C = = electricity cost ~50 to 200 $/MWh
Δt = = process time duration ~1.0h
Total = P x C x Δt
... so, a few cents maximum, right ?
... it's more the time and effort you put in !

[–] bramkaandorp@lemmy.world 2 points 4 days ago

When you put it that way, it's not nearly as expensive as I thought.